


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.15 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Power Dissipation | 17 W |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Quiescent Current | 13 mA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 4.6 A |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.05 % |
| Line Regulation | 0.005 % |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$5.65010
Ext.Price$5.65010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.65010 | $5.65010 |
| 10 | $4.39177 | $43.91770 |
| 25 | $4.13246 | $103.31150 |
| 50 | $3.88845 | $194.42250 |
| 100 | $3.73252 | $373.25200 |
| 300 | $3.59820 | $1079.46000 |
| 500 | $3.46869 | $1734.34500 |
| 1000 | $3.38702 | $3387.02000 |
